Mi ez és mi szükség van erre?
Legtöbbünknek az jut eszébe, hogy kellene lennie, mert a munkaügyi ellenőr kérheti, büntethet a hiánya miatt.
Miért ne koppinthatnánk le egy sablonból, hogy legyen valami?
De ha már egyszer energiát fordítunk erre, miért ne lehetne ez hasznos egy vállalkozás számára.
Tulajdonképp mire való a munkaköri leírás?
Végtelenül leegyszerűsített megfogalmazásban mit, hogyan kell tennie ahhoz, hogy a dolgozó az legyen ami a posztja.
Példa: mi, hogyan kell elvégeznie a munkavállalónak ahhoz, hogy Ő egy sikeres kamionsofőrként végezhesse a munkáját az adott munkahelyen.
Miért nincs értelme a mintának? Mert nincs két egyforma munkahely, nem egyformák a körülmények, a helyi szokások, a szervezeti struktúra. A mikrovállalkozásnál közvetlen az ügyvezető felügyelete alá tartozik, egy nagyobb cégnél a fuvarozási osztály vezetője a felettese.
Egy jó munkaköri leírás pontosan és az események sorrendjében tartalmazza lépésről lépésre, hogy a dolgozónak mit kell tennie, hogy az egyes résztermékek, részfeladatok időben, szakszerűen elkészüljenek és azt a következő posztnak elvárt módon tovább tudja adni.
Laza vállalkozók úgy gondolják, hogy erre semmi szükség nincs, itt van a fejemben minden ( hiszen én tudom ezt legjobban) és ha kell majd lemondom a dolgozónak. ( Ennyire sok szabadideje van?) Különben is elvárható, ha felveszek egy sofőrt, tudja, hogy mi a dolga egy sofőrnek. Felelőtlen hozzáállás.
Másik példa: ha egy új és profi könyvelő munkatársat felveszek, vajon Ő egyből képes lesz önállóan dolgozni. Sokan elvárnák, de nem. Igaz, hogy a könyvelői munka eléggé leszabályozott, standard tevékenység, de ahány iroda annyi könyvelőprogram, ahány ügyfél, annyi számviteli politika, ahány főnök annyi elvárás.
A legtöbb dolgozó első megközelítésben szereti a személyes szabadságot, nem szereti az agyonszabályozott dolgokat. De igazából az emberek többsége jól tűri, vagy szereti a jó kontrollt. Ha egészségesen érthetően le van írva mi az elvárás, a dolgozónak nem kell bizonytalankodnia mit kell tennie.
Aki volt katona biztosan visszaemlékszik az őr kötelmeire. Szóról-szóra meg kellett tanulnia az ujoncnak, ha szabira haza akart menni, de azért is, ha riadó volt, akkor a felbolydult méhkas forgatagában pontosan tudnia kellett helyes sorrendben a tennivalókat. Ezek az utasítások olyan egyszerűen voltak megfogalmazva, hogy akár a 4 osztály elvégzett baka is képes volt megtanulni és megérteni. Ez is egyfajta munkaköri leírás.
Mire tudod ezt használni?
Add oda az új munkatársnak, tanultasd meg vele, majd kérdezd ki! Állítom nem lesznek Vele problémáid. Lesznek-e kérdései a munkájával kapcsolatban? Fogja-e rabolni a vezető idejét?
Ha a vezető azt tudja Neki mondani, hogy olvasd el a xx. oldalt, akkor többet nem kérdez a dolgozó.
Hogyan tudod ezt elkészíteni? Keresd meg a poszt legjobb munkavállalóját,, vagy a legelfoglaltabb dolgozót vagy azt aki épp előléptetésre kerül a posztról és pontosan írass le vele mindent a munkájával kapcsolatban, hiszen Ő az aki ezt legjobban tudja a cégednél. Ugyan ezt kell kérni a dolgozótól, ha ki akar lépni ( mert magasabb fizetésért, jobb körülményekért elcsalták) és értékes jó munkatárs volt.
Legyél bátor és írasd le a munkatárssal, különben Neked kell ezt megtenned később.
Az ügyvezető nem az a személy aki a munkát elvégzi, hanem az a személy aki eléri, hogy a munka el legyen végezve ( mások által).